Ekspertyza prawna

Szanowni Państwo,

Zarząd Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego często jest powiadamiany (czasem z prośbą o opinię lub wskazówki) o sytuacjach, gdy psychoterapeuci mają wątpliwości jak postąpić w konkretnej sytuacji, w której powstaje dylemat dotyczący nie samej tylko strategii, techniki czy etyki pracy psychoterapeutycznej, ale również obowiązującego prawa.

Coraz częściej jesteśmy pytani o możliwość chronienia dobra pacjenta, gdy prokurator, śledczy, czy sąd zwalniają nas z zasady poufności i oczekują zeznań oraz wydania dokumentacji.

Nie jest jasne jak interpretować zasadę poufności, gdy w psychoterapii brała udział więcej niż jedna osoba (np. para, rodzina), ale tylko jedna domaga się wydania zaświadczenia o terapii.

Kiedy jesteśmy obowiązani powiadamiać członków rodziny o przebiegu terapii lub o jakimś konkretnym fakcie podanym przez pacjenta na sesji?

Jak postępować, jeśli za terapię płaci osoba trzecia, a nie została ona poinformowana przez pacjenta o przerwaniu przez niego terapii?

Czy jest naruszeniem zasady poufności pozew sądowy ośrodka wobec pacjenta, który przez wiele miesięcy uczestniczył w grupie psychoterapeutycznej, po czym odmówił uiszczenia opłaty za nią?

Jak reagować na żądanie pacjenta wydania mu jego dokumentacji medycznej?

Jak powinien postąpić psychoterapeuta, gdy w toku psychoterapii dowiaduje się o naruszeniu prawa przez pacjentów?

Postanowiliśmy w tych i innych kwestiach zasięgnąć opinii doświadczonych prawników, tak by uzyskać ekspertyzę prawną, która stanowiłaby dla nas później punkt odniesienia w tego rodzaju złożonych sytuacjach.

Ponieważ psychoterapeuci pracują w bardzo wielu instytucjach o różnym charakterze, chcemy zacząć od skatalogowania problemów pojawiających się w praktyce zawodowej.  Dlatego prosimy Państwa o nadsyłanie nam sygnałów o tego rodzaju dylematach, które są lub były Państwa udziałem. Zależy nam na stosunkowo szybkim przygotowaniu opracowania, dlatego prosimy o przysyłanie nam Państwa pytań i przykładów takich sytuacji do 15.05.2015 na adres mailowy.

Informujemy z przyjemnością, że zarządy Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego postanowiły przyłączyć się do naszej akcji, zatem końcowy efekt będzie miał odniesienie do szerokiego spektrum problemów.

W imieniu Zarządu Sekcji Psychoterapii PTP

Iwona Kozłowska-Piwowarczyk

Zofia Milska-Wrzosińska – koordynator ds. ekspertyzy

Skip to content